Dowiedz się więcej na temat KrakJamu 2024
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest KrakJam?
KrakJam jest częścią Global Game Jam. GGJ powstał z założeniem promowania kreatywności – zachęca do tworzenia innowacyjnych gier, zawierania nowych przyjaźni, uczenia się nieznanych wcześniej technologii, zdobywania ciekawych doświadczeń i inspiracji. Profesjonaliści, studenci i zwykli fani gier wspólnie będą tworzyć małe, eksperymentalne gry, starając się wymyślić nowego Pac-Mana, SUPERHOT czy Hotline Miami.
Spodziewamy się przyjaznej atmosfery, wspierającej twórczą pracę i kooperację. Co prawda uczestnicy wybiorą najlepsze projekty, ale KrakJam wygrywają wszyscy, którzy ukończą działającą grę (co – wbrew pozorom – nie jest takie proste).
Ile osób spodziewać się na miejscu?
W tym roku KrakJam przyjmie Was jeszcze więcej – spodziewamy się niespełna 300 osób uczestniczących.
Jak mam wybrać najlepszą grę KrakJamu?
Wybór najlepszej gry KrakJamu odbywa się w drodze głosowania uczestników na kanale Discord wydarzenia. Nie przegapisz go, bo dołączenie do naszego kanału jest obowiązkowym etapem rejestracji na KrakJam!
Czy mogę zagłosować na swoją własną grę?
Wiele możesz – ale z troski o ducha koleżeństwa prosimy jednak nie głosować na siebie.
Jak mocna będzie sieć? Będzie można swobodnie downloadować np. assety albo silniki?
Sieć jest tak mocna, jak o jej higienę dbają jej użytkownicy. Internet jest na was gotowy, ale przy 300 osobach i tylu potencjalnych projektach do zuploadowania sprawy mogą wyglądać różnie. Dlatego można pobierać rzeczy w trakcie wydarzenia, ale na wszelki wypadek prosimy o przyniesienie wszystkich potrzebnych narzędzi jak silniki wcześniej.
Ej, ale co mi w ogóle daje KrakJam? Po co mam nie spać dwie doby?
Przede wszystkim: możliwość zrobienia i ukończenia gry cyfrowej! Game jamy mogą być dla każdego okazją na odkrycie nowej pasji, a czasem nawet stworzenie projektu który zmieni się później w pełnoprawny produkt. Nie ma nic ważniejszego w branży niż robienie gier: KrakJam może być dla Ciebie ważnym krokiem w budowaniu swojego portfolio.
Ponadto KrakJam daje unikatową atmosferę, szansę na poznanie wielu wyjątkowych ludzi, zasięgnięcia feedbacku i opinii profesjonalnych developerów, okazję do zdobycia nagród. Przede wszystkim jest to miejsce dobrej zabawy przy tworzeniu gier cyfrowych: nieważne, czy to Twój pierwszy raz, czy kolejny projekt z kolei.
Jak wygląda spanie? Czy mam mieć swoją karimatę?
Do spania jest dedykowane pomieszczenie. Śpiwory, karimaty, materace są jak najbardziej mile widziane – prosimy tylko nie stawiać namiotów.
Co otrzymam w ramach biletu na KrakJam, a co powinienem sam sobie zapewnić?
W ramach biletu na KrakJam otrzymasz:
– prawo udziału w imprezie
– miejsce w sleeproomie
– wyżywienie w postaci paczek i darmowych posiłków
– stanowisko: stół, krzesło, dostęp do prądu i internetu
– wsparcie profesjonalistów gamedevu
– dostęp do naszej społeczności KrakJamowej na Discordzie
Sam zorganizować musisz sobie:
– komputer
– niezbędne oprogramowanie
– ciuchy
– szczoteczkę do zębów i inne środki czystości
– śpiwór, karimatę, materac do spania
Będą przedłużacze?
Będą i to na każdym stanowisku. Zwracamy jednak uwagę, żeby raczej oszczędnie korzystać z gniazdek – tak, żeby wejść starczyło dla wszystkich. Stąd zachęcamy do zabierania ze sobą laptopów: jeśli nie musisz brać komputera stacjonarnego, nie bierz go.
Jak z dostępnością Internetu?
Jest dobrze, ale z racji specyfiki tego wydarzenia radzimy przygotować sobie backupy i unikać finalizowania projektów zbyt późno. W niedzielę prototypy uploadować będą nie tylko uczestnicy KrakJamu, ale też Global Game Jam z całego świata; nawet najlepsze łącze może mieć wtedy zadyszkę
Mam dość ludzi – będzie gdzie odpocząć?
Tak, na terenie game jamu będzie dedykowane pomieszczenie dla odpoczynku, gdzie będzie można się wyciszyć i odejść na moment od pracy.
Będę pierwszy raz na game jamie. Co powinienem mieć w plecaku?
– komputer – najlepiej laptop, z racji ograniczonego miejsca – z potrzebnym oprogramowaniem
– ciuchy na zmianę – najlepiej ciepło, jamujemy pod koniec stycznia!
– środki czystości i szczoteczkę do zębów
– karimatę, śpiwór i/lub materac oraz poduszki
– koc, żeby mieć jak pracować gdy w nocy robi się chłodniej
– zgodę od rodzica jeśli jesteś osobą niepełnoletnią
– najważniejsze: dobry humor i chęć pracy
Czy na miejscu będzie coś do jedzenia albo do picia? Jak sobie zaplanować posiłki?
Na miejscu uczestnicy otrzymują paczki z żywnością – kanapki, napoje energetyczne, przekąski – i nielimitowany dostęp do wody i kawy. Będą też pozostawione wszystkie rzeczy do produkcji tostów. Wreszcie, w cenie biletu każdy uczestnik otrzymuje jeden darmowy posiłek dziennie do odebrania od naszych partnerów, a w piątek wieczór rozpoczniemy game jam od pizzy.
Pamiętaj, żeby zostawić sobie trochę jedzenia na noce – bardzo możliwe, że będzie trzeba wtedy pracować.
Nie jestem programistą - czy mogę wziąć udział w jamie?
Absolutnie tak, gry składają się nie tylko z kodu, ale także z grafiki, muzyki i dźwięków, tekstu, filmów. Trzeba je wymyślić, zaimplementować, przetestować, zbalansować gameplay itd. Zapraszamy wszystkich twórców gier.
Jestem designerem (lub muzykiem) i nic innego nie potrafię, czy na pewno jest sens brania udziału?
Tak! Prawda, że w przypadku jamów najwięcej roboty mają i najbardziej potrzebni są koderzy i artyści. Na pierwszy rzut oka sytuacja może wydawać się beznadziejna. Ale tylko na pierwszy! Generalnie game designerzy na coś się przydają, skoro tyle firm jeszcze posiada takie osoby na etatach. Jednak poza właściwą sobie rolą w procesie projektowania i developmentu gry, co może być nie do przecenienia, istnieje kilka innych możliwości pomocy zespołowi w czasie GGJ.
Np. koordynowanie zespołu/PM, testowanie i bugtestowanie, dobieranie muzyki i szukanie efektów dźwiękowych, cyzelowanie projektu i pomoc przy balansowaniu poziomu trudności, pocieszanie strapionych programistów i motywowanie reszty ekipy do kolejnych nieprzespanych godzin. Od biedy – pisanie doców technicznych, wymyślanie zakręconej fabuły, pisanie dialogów – choć w przypadku tak małych gier to będzie raczej wyjątek od reguły.
Nie jestem pełnoletni, czy jest nadzieja na udział?
Istnieje możliwość wzięcia udziału w KrakJamie przez osoby niepełnoletnie pod warunkiem dostarczenia pisemnej zgody podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego. Należy wydrukować stosowną zgodę do znalezienia na stronie KrakJam oraz przynieść ją z podpisem oraz kontaktem do rodzica bądź opiekuna.
Również rodzice mogą przyjść robić gry z pociechami. Prosimy jednak o zabieranie starszych dzieci gotowych na takie wydarzenie – wydarzenie nie jest żłobkiem i nie przewidujemy przestrzeni dla małych dzieci.
Wiadomo co z tematem?
Global Game Jam każdego roku prezentuje temat, który ma nadawać kierunek i wizję wszystkim projektom pod jego parasolem. W 2024 roku zostanie on przedstawiony dzień przed oficjalnym startem imprezy (tj. 21 stycznia).
Z racji tego, że Krak Jam 2024 odbywa się dopiero 26-28 stycznia, nie uciekniemy przed spoilerami. My jako organizatorzy nie będziemy ujawniać tematu wraz z GGJ, ale też nie planujemy rugać nikogo za sprawdzenie tematu przed rozpoczęciem prac.
Czy KrakJam jest tylko dla profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem?
Poziom jest bez znaczenia, a twoje obawy niepotrzebne. W GGJ nie chodzi o to, aby wygrać, ale by czegoś się nauczyć. Nie potrzeba być profesjonalistą, by wziąć udział w KrakJamie i czerpać z tego przyjemność. Mimo wszystko – całkowicie początkującym nie polecamy, ponieważ w czasie jamu nie będzie czasu na naukę od podstaw.
Jak będą wyglądały drużyny?
Drużyny będą dobierane na miejscu spośród uczestników, którzy przybyli na KrakJam. Nie trzeba posiadać własnej drużyny, ale jeśli taką masz, to możesz z nią przyjechać. Optymalny skład zespołu to 5 osób.
Jakich technologii można używać, a jakie są zabronione?
Odnośnie kodu: można pisać w niskopoziomowych (assembler, C++) i wysokopoziomowych (Java, Python, C#). Można tworzyć gry 2D, 3D, w konsoli w trybie tekstowym, gry na www. Można wykorzystywać darmowe zaawansowane silniki, jak Ogre czy UDK. Można pisać silnik od zera (choć nie polecamy), wykorzystując SDL i OpenGL, DirectX/XNA lub wykorzystać własny, gotowy. Można używać platform typu Flash, Unreal Engine czy Unity. Wybór technologii należy do drużyn.
Czy można używać grafiki z internetu, czy wszystko trzeba tworzyć samemu?
Z uwagi na to, że przewidujemy, iż większość uczestników stanowić będą programiści, pewna ilość materiałów pomocniczych (np. grafika, modele, tekstury, dźwięki, muzyka itp.) może pochodzić z dowolnego źródła, np. z Internetu, choć preferowane jest, by były autorstwa uczestników. Organizatorzy nie sprawdzają ani nie ponoszą odpowiedzialności za legalność materiałów użytych w pracach konkursowych.
A czy można korzystać z grafik wygenerowanych przez SI?
Generalnie: nie. Grafiki generowane przez SI przynoszą ze sobą szereg problemów. Ich status prawny jest niejasny – podobnie jak w przypadku grafik branych z internetu chcielibyśmy, żeby projekty w całości były autorstwa uczestników. Ponadto, KrakJam w założeniu jest celebracją spontaniczności, oryginalności i kreatywności: kreacje SI stoją w opozycji do tej idei.
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że dla wielu zespołów może być to ułatwienie podczas fazy konceptowania czy finalizowania prototypu. Trudno jednak nie traktować tego w podobnych kategoriach jak przyniesienie gotowego kodu z domu albo obłupienie innego prototypu, z którego powstaje nowy potwór Frankensteina: jako coś mało fair wobec pozostałych uczestników.
Organizatorzy nie sprawdzają ani nie ponoszą odpowiedzialności za legalność materiałów użytych w pracach konkursowych. Jury natomiast na pewno weźmie potencjalną obecność grafik generowanych przez SI pod uwagę podczas oceniania projektów.
Jaki los czeka stworzone gry? Co z prawami autorskimi do stworzonych gier?
Wszystkie gry stworzone w czasie KrakJam zostaną przesłane na oficjalną stronę Global Game Jam, gdzie będą dostępne dla wszystkich do ściągnięcia i pogrania. Global Game Jam wymaga, by tworzone gry dostępne były na licencji Creative Commons. Prawa autorskie są niezbywalne, licencja ta stwierdza możliwość ściągnięcia i wypróbowania ich za darmo przez dowolną osobę oraz wgląd do ich kodu źródłowego. Organizatorzy mogą wykorzystać stworzone gry do promowania idei game jam.
Jestem wege. Jaka jest szansa, że na miejscu będzie coś dla mnie do zjedzenia?
Oczywiście. Wegetarianie, weganie – jesteśmy na Was gotowi!
Mam pytanie i nie wiem jak się kontaktować. Na Discordzie? Na Facebooku? Jakimś mailem?
Zapraszamy na KrakJamowy Discord, gdzie znajdziesz organizatorów i innych uczestników – również poprzednich edycji – gotowych udzielić Ci informacji. Discord jest zresztą hubem całego KrakJamu na którym znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.